2025. július 20-án 130 éve született MOHOLY-NAGY LÁSZLÓ festő- és fotóművész
Kiváló festő volt, munkássága mégis a fotóművészet terén jelentősebb, holott közel sem szokványos képeket készített. Amikor megismerkedett a fényképezés technikájával, még azt írta: "A fényképezőgép miként a lemezjátszó, elsősorban nem teremt, hanem reprodukál, azaz már létező információt továbbít a lehető leghűségesebben".
Ő persze művészi alkotásokat akart teremteni, de a fényképezésről sem akart lemondani, ezért hosszas kísérletezések után kifejlesztette a fotogramot. Ennek az volt a lényege, hogy a fotólemezen nem természet által véletlenül létrehozott történéseket, hanem saját maga alkotta fényjelenségeket örökített meg. Ezen munkáival - s persze más alkotásaival is - a vezető európai művészeti irányzatok egyik meghatározó személyisége lett, nem is élt Magyarországon. Jellemző tekintélyére, hogy amikor öt előadást tartott Pozsonyban, átérezve az esemény súlyát egy lap így írt: "Ez pedig európai
kapcsolódást jelent, közvetlen és gáncsnélküli belépést korunk szellemi képletébe". Nincs mit csodálkozni ezen, hiszen ő volt a Bauhaus vezető művésze, egyes kritikusok szerint "könyvei több kontinens modern látáskultúráját alapozták meg".
Műveit persze nem könnyű befogadni, alkotásai az avantgárd irányzatok közül is kitűnnek elvontságukkal, amint világhírű alkotótársa, Walter Gropius is megállapította: "Aki anekdotát keres Moholy-Nagy képeiben, azt nem fogja megtalálni. A szín, a forma, a fény szépsége azonban megsejteti velünk az új látást, amellyel Moholy-Nagy és néhány kortársa ajándékozza meg a világot." (Kalendárium Press)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.