Július 6-án 125 éve hunyt el GUY DE MAUPASSANT francia író
Tudatosan készült arra, hogy író lesz, előre megtervezte mit kell elolvasnia, milyen élményekhez kell jutnia, s mit kell írnia. De hogyan? - ezt nem tudta sokáig. Próbálkozásait rendszeresen megmutatta az akkortájt megfellebbezhetetlen tekintélynek számító Flaubert-nak, aki további munkára bíztatta. îgy is tett, fáradságos munkával megírta A gömböc című novelláját, amelyet elküldött mesterének. Az idős Flaubert halála előtt még el tudta olvasni, s ő, aki igencsak szűken mérte a legkisebb dícséretet is, levelet írt neki: "A gömböcöt remekműnek tartom. Igen fiatalember!" Maupassant ezzel mint egy meteor tűnt fel az irodalom egén, s rövidke, mindössze évtizedes ragyogása alatt halhatatlan remekművek sorát alkotta meg. Novellái a műfaj gyöngyszemei, de igen értékesek regényei - az Egy asszony élete és A szépfiú - is, az erotikus irodalom pedig legnagyobb klasszikus mesterét tiszteli személyében, a múlt századelőn évtizedekig az ő novellái voltak az ifjúság legtiltottabb olvasmányai. Egyes művelt dolgait még ma is méltán sorolhatjuk a pornográfia körébe. 1877-ben például rendezett egy színjátékot A rózsabimbó címmel, amelyben ő maga is fellépett. Különböző pajzán jeleneteket adtak elő, az egyik például óvszereket mosogató papnövendékről szólt, a darab végén pedig arab táncosnők lejtettek körül egy monumentális falloszt. Az előadás csúcspontja az volt, hogy a táncosnők férfiak híján önmaguk próbáltak örömet szerezni maguknak a nyílt színen, kiderült azonban, hogy a táncosnők valójában Maupassant és férfi barátai, akik persze - a nézők zavart kacarászása közben - rendben befejezték, amit elkezdtek. Maupassant különben legendás teljesítményekre képes férfi volt, s mivel barátai nagyon irigyelték miatta, néha átengedte nekik szeretőit. îgy passzolta át egy alkalomra egyik kedvesét Paul Bourget-nak, aki azonban - amint ő maga bevallotta - nem tudott élni a lehetőséggel, zavarta ugyanis, hogy együttlétüket a gáláns író is meg akarta tekinteni. Végül a már anyaszült meztelen hölgy megelégelte a vendég totojázását, s "akkor gyere te, faunom!" felkiáltással a rajtra kész Maupassant karjaiba vetette magát. Mindezek ellenére általános elismerés közepette alkotott, az írók egyik fejedelme volt már, amikor tragikus véget ért pályafutása, megtébolyodott. Borzongató ráadásul, hogy ő maga is tisztában volt sorsával, félelmetes kései novelláiban tetten is érhető, amint harcol a szörnyű kórral, és kétségbeesve menekül az őrültség elől. De nem volt menekvés, végül elmegyógyintézetbe került, s a világirodalom legszórakoztatóbb elbeszélője elborult elmével halt meg 43 évesen.
Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza Az örökség című teljes árú, új könyvet 25% árkedvezménnyel, valamint négy antikvár könyvet kínál. Az Egy asszony élete című könyvet négy különböző kiadásban, valamint az Urak és hölgyek csevegnek, a kétnyelvű Gömböc és más elbeszélések, illetve az Erős, mint a halál című könyveket - valamennyit 570 ft-os áron.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.