2024. február 9-én 45 éve hunyt el GÁBOR DÉNES Nobel-díjas magyar származású angol mérnök
"Ama néhány szerencsés fizikus egyike vagyok, aki megérte, hogy elgondolása a fizika komoly fejezetévé nőtte ki magát" - mondotta a legmagasabb tudományos kitüntetés átvétele után, s így igaz: az általa feltalált holográfia a XX. század egyik legnagyszerűbb természettudományos felfedezése.
Talán azért is, mert a modern fizika elvont és érthetetlen eredményeivel ellentétben a holográfia bevonult a mindennapokba, bárki által látható és megcsodálható. A holográfia elvi lényege sem különösebben bonyolult - s mint tudjuk, minden halhatatlan felfedezés pofonegyszerű -, arról van szó, hogy a fényhullámok rezgési állapota által hordozott információk hozzáadódnak ahhoz, amit a fényerő hordoz. Ez persze nem jelenti azt, hogy könnyű volt az első hologramot létrehozni, Gábor Dénes is harminc évig gondolkodott rajta, és állítólag a teniszpartijára várakozva, tornagatyában egy padon ülve jutott eszébe a megoldás.
Akárhogy is történt, 1948-ban rukkolt elő felfedezésének elvi leírásával, de a holográfia látványos megjelenítésével meg kellett várnia a lézer felfedezését is, így Gábor Dénes is csak közel negyedszázaddal később, 1971-ben kapta meg a megérdemelt Nobel-díjat. (Kalendárium Press)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.