2024. november 2-án 110 éve született Egerben ILLÉS GYÖRGY operatőr
Az egyébként is világhírű magyar operatőriskola legjelesebb alkotója volt, szinte minden ma dolgozó magyar operatőr őt tekinti mesterének. A Magyar Operatőrök Társaságának 176 tagjából 120 az ő tanítványa volt, de olyan világhírűvé lett operatőrök is mesterükként tisztelik, mint Zsigmond Vilmos, Kovács László és Badal János.
1935-ben kezdte a szakmát, akkor még mint világosító dolgozott, majd fővilágosító lett, aztán - mint mondja - "elment egy kicsit nyaralni a Don-kanyarba". Ő szerencsésen hazajutott, segédoperatőr lett a Mafilm Híradónál, s éppen 75 éve, 1949-ben forgatta első filmjét, Máriássy Félix Szabóné című alkotását. Összesen több mint száz filmet fényképezett, olyan nagysikerű művek fűződnek a nevéhez, mint Budapesti tavasz, a Ház a sziklák alatt, az Isten hozta őrnagy úr, a Húsz óra, A Pál utcai fiúk, A Pendragon legenda és Az ötödik pecsét. A legnagyobb filmrendezőkkel dolgozott együtt, saját bevallása szerint legszívesebben Fábri Zoltánnal, aki - mint Illés mondotta - "lehetővé tette számomra, hogy megtalálhassam az irodalmi anyag legjobb formai, képi megoldásait, megfogalmazását".
Illés György - vagy ahogy mindenki hívta, Papi - bejárta a világot, és nagy idők tanúja volt, hiszen például Amerikában Zukor Adolffal és King Vidorral lakott együtt, és ő még barátságosan hátbaveregethette a tehetséges ifjú színész Tony Curtist. A kétszeres Kossuth-díjas filmművész 2006-ban hunyt el. (Kalendárium Press)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.