2025. április 16-án 195 éve hunyt el KATONA JÓZSEF költő, író
A magyar dráma egyik klasszikusa Kecskeméten született, s mint a város főügyésze halt meg, pedig még nem volt negyven éves. Halálakor mint tekintélyes jogtudóst búcsúztatták, irodalmi munkássága életútjának vázolásakor szóba sem került a gyászbeszédekben. Az azóta nemzeti drámánkká lett Bánk bánt ugyanis Katona életében szinte senki nem olvasta.
Köztudott, hogy művét a Kolozsvári Nemzeti Színház pályázatára írta, de a dráma értékét a bírálóbizottság nem ismerte fel. Nem voltak jó véleménnyel a Bánk bánról a kortársak sem, Vörösmarty nem sokra becsülte, Széchenyi pedig egyenesen károsnak tartotta. Szegény Katonát nemcsak az irodalmárok, de a nők sem értették meg. Halálosan szerelmes volt Széppataki Rózába, akitől már szinte zavaróan érzelgős levélben kért választ a nagy kérdésre, remélhet-e, de a híres színésznő válaszra sem méltatta - később férjhez ment Déry István színészhez, szegény Katona pedig örökre agglegény maradt.
Így azután irodalomban is, a szerelemben is végleg csalódva hazament Kecskemétre, és bánatában halálra dolgozta magát. (Kalendárium Press)
Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza A niklai remete és a kecskeméti fiskális című tanulmánykötetet kínálja, antikvár példányban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.