2024. augusztus 25-én 280 éve született JOHANN GOTTFRIED HERDER német költő és filozófus
Goethe és Schiller mellett a weimari klasszika harmadik nagy alakja volt, a természethez való visszatérést hirdető mozgalom, a "Sturm und Drang" vezető teoretikusa. Mi, magyarok különösen adósai vagyunk emlékének, pedig sokáig egy szerencsétlen félmondatában a magyar nyelv megszűnésének jövendölése miatt "a "szamár német" bélyegét viselte, holott nem volt az ellenségünk. Sőt! A magyar nyelv védelmére kelt olyan időkben, amikor emiatt vállalnia kellett a cenzúra és hivatalos támadás minden terhét. A nemzeti nyelvek és államok létjogosultságát hirdette, valahol például így fogalmaz: "Vajon nem nagy gondolat-e, hogy magyarok, szlávok, oláhok és megannyi más nép földjén az ő gondolkodásuk szerint, az ő legsajátabb és legkedveltebb módjukon ültessék el a jólét magvait, ma és a legtávolabbi jövőben".
Herdert csak az értette félre, aki félre is akarta érteni, sok magyar gondolkodó viszont egyenesen Herder-követőnek tartotta magát, köztük Kazinczy, Batsányi, Petőfi és Arany. Külön érdeme, hogy elsők között hívta fel a figyelmet a népköltészet értékeire. Fő műve az Eszmék az emberiség történetének filozófiájához. Mivel egész életében az egyetemes kultúra megismerésére és megőrzésére töredekedett, róla nevezték el az 1963-ban alapított tekintélyes Herder-díjat. (Kalendárium Press)
Megrendelés esetén a képen szereplő könyvet antikvár példányban tudjuk beszerezni Önnek. Kérje árajánlatunkat az alábbi címen: kalendarium@kalendariumpress.hu
A blog posztjai szerzői jogi védelem alatt állnak, a cikkek kereskedelmi célú felhasználása, megosztása csak előzetes egyeztetés után lehetséges. Az egyeztetéshez, a naptárszolgáltatás megrendeléséhez, illetve a blogban való reklámelhelyezéshez írjon a következő címre: kalendarium@kalendariumpress.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal