2024. november 4-én 175 éve született Pozsonyban LÓCZY LAJOS földrajztudós, akadémikus
Már 28 évesen, a Nemzeti Múzeum segédőreként nagy tekintélyű tudós volt, így Széchenyi Béla - Széchenyi István fia - meghívta az általa vezetett kínai expedícióba. Vállalkozásuk nagyságát a puszta tények is érzékeltetik, hiszen közel nyolcezer kilométert tettek meg, ám vegyük figyelembe, hogy akkoriban egy kínai utazás kivételes kalandokkal járt.
Lóczy különben Tibetbe szeretett volna eljutni, s bár háromszor próbálkozott, nem sikerült neki. Először a malária verte le a lábáról, majd belekeveredett a turkesztáni lázadásba, de megtámadták őket a dalai láma csapatai is, akik kínai kémnek vélték, kész csoda, hogy az életét megmenthette. Kalandokban egyébként is bőven volt része, utazgatott a Nagy Fal mentén, kóborolt a Góbi-sivatagban, dzsunkán hajózgatott a Jangce torkolatvidékén, s bár Tibetbe nem tudott bejutni, a környék földrajzi feltárásában jelentős eredményeket ért el, ő derítette fel például a Transzhimalája létezését, amely nemzetközi szenzációt keltett, érdemei elismeréséül róla nevezték el a Himalája egyik 8000 méteres csúcsát, a Lhotse-t. A titokzatos Keletnél jobban talán csak a Balatont szerette, amely akkoriban éppúgy feltáratlan volt, mint Tibet, ezért aztán hazatérése után a legtöbb energiáját a tónak és környékének kutatására szentelte.
A Himalája első magyar kutatója egykori hajmeresztő kínai kalandjait békés csopaki szőlőjében pihente ki, de arácsi sírjára zért Stein Aurél csak küldött egy csokor Darjeelingben szedett havasi gyopárt. (Kalendárium Press)
Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza a Régi magyar világjárók című könyvet kínálja, antikvár példányban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.