Válogatott napi évfordulók

2024. december 29. 00:04 - hudobny

315 éve született ERZSÉBET orosz cárnő

2024. december 29-én 315 éve született ERZSÉBET (JELIZAVETA PETROVNA) orosz cárnő

Az oroszok talán legkiválóbb uralkodójának, Nagy Péternek a lánya volt, s 1741-ben palotaforradalom segítette trónra. Pedig szegényről sok mindent el lehetett mondani, a legkevésbé azt, hogy uralkodásra termett. Az államügyek nem érdekelték és legendásan lusta volt. Az oroszok - főként a katonák - mégis bíztak benne, elsősorban amiatt, mert a cári udvarban hiányos tudásával még mindig kirítt műveltségével. Azt ugyan ő sem tudta például, hogy Angliát és Franciaországot a La Manche-csatorna választja el egymástól, de az udvar fele írni sem tudott, úgyhogy nem kellett szégyenkeznie, kivált, hogy több idegen nyelvet is sikerült elsajátítania. Még ahhoz is volt esze, hogy belássa, nem káprázatos tudásával fogja beírni a nevét a történelemkönyvekbe, ezért aztán elhatározta, hogy a hatalmas birodalom legszebb asszonya lesz.

Egyébként sem volt csúnya, mégis szinte egész álló nap magával foglalatoskodott, mivel azonban a jó ízlésnek híján volt, az eredmény bizony felemásra sikeredett. Szentül hitte például, hogy az oroszoknak az ébenfekete hajú nők tetszenek, ezért gyönyörű szőke haját feketére festette. Arról is meg volt győződve, hogy az ékszerek emelik a nők szépségét, s mivel anyagiakban nem szenvedett hiányt, magára aggatott mindent, ami a keze ügyébe került, úgy nézett ki, mint egy karácsonyfa. A férfiak persze egymást letaposva udvaroltak neki, s ő bizony nemigen mondott nemet.

Fél életét ágyban töltötte, ahol az orosz társadalom minden rétege megfordult, az egyszerű muzsikoktól a katonákon át az előkelő hercegekig, híres szeretője, Alekszej Razumovszkij, "az éjszaka cárja" például ukrán parasztból lett gróf, s éppen kántorként szolgált az udvari kápolnában, amikor a cárnő szeme megakadt rajta. Legendák jártak Erzsébet ruhatáráról is, állítólag 15 ezer ruhája volt, amire különben alig volt szüksége, hiszen a nap nagy részében pongyolát viselt, tudjuk miért...

Bár helyette jórészt a kegyencei kormányozták a birodalmat, de ő legalább jó érzékkel választotta ki őket, derék embereket vett maga mellé, s már ez is nagy erény. A szerencse sem kerülte el, az osztrák örökösödési háborúban például Mária Terézia mellé állt, amelynek később nagy hasznát látta, sikerült megszereznie Poroszország egy részét, sőt, valójában Lengyelországot is. A kultúra támogatottsága terén majdhogynem nagyhírű apjával egy sorban emlegették tetteit. Pártolta és segítette a művészeteket, a tudományt; ő alapította az első orosz egyetemet Moszkvában és a pétervári Tudományos Akadémiát, de az ő segítségével jött létre az ország első színháza is.

Uralkodásának magyar vonatkozása is van, ő telepítette le országában a magyarországi szerbek egy részét. (Kalendárium Press)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://maievforduloink.blog.hu/api/trackback/id/tr2218752202

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Válogatott napi évfordulók
süti beállítások módosítása