2025. február 17-én 80 éve hunyt el PÁLMAY ILKA színésznő
Vidéken, egészen pontosan Kecskeméten kezdte a pályafutását, ott látta meg a budapesti Népszínház nagyhatalmú igazgatója, Rákosi Jenő. "Hírét hallottam - mesélte később -, hogy Kecskeméten egy kis nő játszik primadonna-szerepeket. Szőke, fitos kis teremtés, aki a kecskeméti művészet egén csillag. Lementem, megnéztem, felhoztam. Első szerepéül a Corneville-i harangok pompás kis cselédlányát, Serpolettet adtam neki. Az első próba előtt eljátszottam előtte a szerepét, aztán jött a bemutató, és azon az estén a kis vidéki színésznőből lett az egyetlen Pálmay!"
Így indult pályafutása a kor egyik leghíresebb primadonnájának. A közönség rajongott érte, "Isteni Ilka" volt a neve, amely fogalommá vált, "ő a szépség, báj, kedvesség, ízlés, ő a sikk maga" - írták róla. Egykorú beszámolók szerint: "Amikor délután előkelő fogatán, maga hajtotta két pej amerikaijával megjelenik a Stefánia-út kocsikorzóján, ünneplik, mint akinek kijár a hódolat..." Külföldön is óriási sikereket aratott, elbűvölte Bécset, Berlint és Londont is. Élete utolsó évtizedében a színháztól visszavonultan élt, szinte élő legenda volt; "ha olykor
egy-egy jótékony estélyen régi báját és művészetét csillogtatva fellép, a közönség visszavarázsolva látja azt a múltat, amelyet Pálmay Ilka művészete ragyogott be."
Népszerűségét fokozta egészséges virtusa is, ő volt például az első magyar nő, aki léghajóba szállt. A nevezetes repülésre 1883-ban került sor, az ünnepelt primadonna selyemkosztümben, széles karimájú, zöld kalapban szállt be a léggömb kosarába, s csak a Duna felett repülve fogta el a félelem, úszni ugyanis nem tudott. (Kalendárium Press)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.