2025. április 21-én 175 éve hunyt el WESSELÉNYI MIKLÓS író és politikus
Jelentős szerepet játszott a korabeli közéletben, ő volt a magyarországi reformellenzék egyik vezetője, egyébiránt pedig korának talán legkiválóbb mezőgazdásza.
A nemzet emlékezetében azonban mégis mint "az árvízi hajós" maradt meg, aki az 1839-es nagy pesti árvíz idején fáradtságot nem kímélve, a halálos veszélyt vállalva mentette honfitársait. Tettét különösen azért méltányolták már kortársai is, mert akkortájt a nemesemberek között nem volt szokásban az önfeláldozás, Csekonics báró például a jeges ár tombolása idején szeretett lovainak keresett menedéket. A teljes képhez tartozik, hogy ha valaki tényleg tudott segíteni, az éppen Wesselényi volt, akit rendkívüli fizikummal áldott meg a Teremtő, két kapálózó menyecskével a hóna alatt is gond nélkül kiszaladt egy düledező házból.
Példás helytállásán kívül ma már keveset tudunk róla, pedig érdemei sok tekintetben múlhatatlanok. Jórészt neki köszönhető például, hogy Széchenyi István nem léha főúr, hanem a közjóért munkálkodó ember lett, amint Wesselényi zárójelesen meg is jegyezte: "Sokszor tettem fészkébe tojásaimat, s azokat ő oly szépen kikotolta és felnevelte". Egyébként még magyarul is Wesselényi tanította meg "a legnagyobb magyart", aki hálás is volt emiatt barátjának. Később azonban viszonyuk megromlott, hogy kinek a hibájából, azt most ne firtassuk. De sokan igazat adtak Wesselényinek, amikor keserűen azt írta: "... talán büszkeség nélkül mondhatom el, hogy a hazaszeretet lángját én tápláltam keblében, s hogy az ország állapotáról több felvilágosítást nyújtottam neki, mint amennyit tőle nyertem". (Kalendárium Press)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.