2025. május 16-án 35 éve hunyt el SAMMY DAVIS Jr. amerikai énekes, színész
Élete 65 évéből 62-t töltött a színpadon. A pittsburgh-i színház primadonnája már 1928-ban úgy énekelte a Sunny Boy című számot, hogy ott ült az ölében egy hároméves pöttömnyi fiúcska, Sammy Davis. De nem csak úgy üldögélt, szerepet is kapott; bohóckodnia kellett. Így három évesen már - mint a társulat teljes jogú tagja - ő is felvehette a gázsit, a külön élelmiszerjegyet. Ahogy nőtt, úgy kapott egyre nagyobb szerepeket, és tizenöt évesen már nagymultú énekes-táncos volt. De fekete, és ez bizony sok gyötrelmet okozott neki. Katonaévei alatt számos megaláztatást kellett elszenvednie, ezért leszerelése után - ha lúd, legyen kövér felkiáltással - áttért a zsidó vallásra.
"Félszemű fekete amerikai zsidó vagyok" - mondogatta szívesen magáról gúnnyal és vádlón is egyben, de oly tehetséges volt, hogy ennek ellenére világhírű lett. Nemcsak remekül énekelt és táncolt, de kiválóan dobolt és trombitált is, és pályafutása során mintegy húsz nagysikerű filmben játszott. Frank Sinatra indította el a világhírnév felé, amikor felléptette a műsorában, s Sammy oly sikert aratott, hogy a másnapi kritika nem győzött lelkendezni: "Egyszer egy szent időben fordul elő, hogy egy művész a színpadra lép, és felborul a helyiség. Ilyen az ifjú Sammy Davis..." - írták. Sikerei csúcsán leírhatatlanul népszerű volt, a "Fekete Vulkán", "A csodaember", "A Night Clubok királya" címekkel halmozták el, Elvis Presley-vel egy napon emlegették,
csillagászati összegű gázsikért lépett fel, és szórta a milliókat. "Olyan mint egy hordó dinamit - mondta róla legjobb barátja, Frank Sinatra -, amint őrültként száguldozik, az embernek az a furcsa érzése támad, hogy rögtön felrobban".
Fel nem robbant ugyan, de szisztematikusan mérgezte magát. Fiatal korától napi negyven szál cigarettát szívott, még a színpadon is dohányzott, kivételes kegyként engedték meg ezt neki. Természetesen a gégerák vitte el. Félistenként búcsúztak tőle, koporsójánál állt a show-biznisz krémje, az akkori elnök, George Bush külön táviratban méltatta érdemeit, s halálhírére Los Angeles összes középületén félárbocra eresztették a zászlókat. (Kalendárium Press)
Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza Várkonyi István életrajzi könyvét ajánlja antikvár példányban. Kérje árajánlatunkat az alábbi címen: kalendarium@kalendariumpress.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.