2024. január 23-án 80 éve hunyt el EDVARD MUNCH norvég festő
Élete fő műve a remélhetőleg mindenki által ismert Sikoly, amelyet nemcsak azért tartanak legjobb alkotásának, mert maga a kép remek, hanem, mert ez az műve mutatja leginkább készítőjének egyéniségét. Munch ugyanis csaknem pszichopata volt, a kép pedig Kristó Nagy István találó megállapítása szerint "egy bomlott lélek rettenetének, hajszoltságának, végső kétségbeesésének kifejezése".
Festménye - mint sok más képe is - óriási vitákat kavart, megesett, hogy a "műértő" közönség bojkott alá vette a műveit kiállító galériát, a német közgyűjteményekből egyenesen kitiltották alkotásait, de még hazájában is csak "elrettentésképpen" állították ki négy festményét. Felkavaró alkotásait leginkább az adóhatóság értékelte, a művészetekhez mindig is kiválóan értő adótisztviselők ugyanis felbecsülték a műtermében talált képeket, és hihetetlenül magas vagyonadót vetettek ki szegény piktorra.
De a fasiszta Norvégiában nem volt divatban az adórendőrség, kutyát azért nem uszítottak rá, képeit sem hordták szét, így a norvégok leghíresebb festője hatalmas életművét a hazájára hagyhatta. (Kalendárium Press)
Az évfordulóra a Kalendárium Press webáruháza Kristó Nagy István kismonográfiáját ajánlja antikvár példányban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal